Pánske obleky: Stav na správny dress code!
Pánske oblečenie je niekedy celá veda, zvlášť, ak hovoríme o oblekoch. Nejednému mužovi potom vstávajú vlasy dupkom pri pomyslení, že by sa mal výberu toho svojho začať venovať. Druhá časť mužov túto tému, naopak, miluje a ladí svoj štýl do najmenšieho detailu. Kam sa radíš ty? Či už vo výbere oblekov úplne tápeš, alebo si chceš len ujasniť pár drobností, prinášame ti podrobného sprievodcu: dozvieš sa, ako má pánsky oblek sedieť, aké sú najčastejšie strihové varianty a ako zvoliť ten pravý podľa určeného dress code.
Existuje hneď niekoľko tipov, ako sa presvedčiť, že je pre teba vybraný pánsky oblek tým pravým. Ako spoznať, že ti sedí? Dôležitá je najmä správna dĺžka rukávov a jeho priliehavosť v oblasti ramien a hrudníka. Plecnica musí byť presne rovnako dlhá ako oblasť ramena. Ak je dlhšia, látka sa väčšinou na kraji prepadá. Ak je kratšia, sako v oblasti ramien ťahá a látka sa potom krčí. Správnu veľkosť saka spoznáš po zapnutí prostredného gombíku. Máš zrazu zvieravý pocit? Je ti malé. Alebo v ňom, naopak, „plávaš“? Priestor pod sakom by mal byť dostatočný zhruba na vsunutie dlane. Dôležitá je aj správna dĺžka rukávov, ktoré majú byť pri zvesených ramenách asi o 1 cm kratšie ako rukávy košele, aby pod sakom mohli vyčnievať manžety. Rukávy saka by teda mali končiť v ohybe zápästia. Správne by mali nohavice vpredu zľahka doliehať na topánku, a to tak, že vytvárajú jeden záhyb a zo zadnej strany siahajú približne 2 prsty nad zem. Oblekové nohavice najlepšie vyskúšaš v podrepe – vtedy by si nemal cítiť žiadne pnutie. Pánsky vkus je rôznorodý, a preto v našej ponuke oblekov nájdeš mnoho variant, či už sa to týka farby, strihu alebo materiálu. Na ABOUT YOU pre Teba preto máme pripravených veľa trendy aj klasických kúskov, z ktorých si určite vyberieš aj ty svoj ideál.
Kódex obliekania pánskych oblekov
Strácaš sa v pojmoch ako je smart casual, business casual, semi formal, nehovoriac o dress codes vyššieho rádu, ako napríklad black tie? Určite nie si sám. Ak sa zaraďuješ medzi tých ľudí, ktorí pri dešifrovaní pozvánky s predpísaným pánskym dress code potrebujú pomoc internetu, pozri sa na naše podrobné odporúčania, ktoré ťa nasmerujú na tú správnu cestu k predpísanému štýlu. Aké oblečenie si vziať môžeš a aké je už cez čiaru? Dôležité je hlavne uvedomiť si, že predpísaný dress code má vždy niekoľko hlavných prvkov. Celkové poňatie sa však môže do značnej miery líšiť, a to na základe konkrétneho typu príležitosti, spoločenskej skupiny, ktorá ho nosí, alebo aj aktuálneho ročného obdobia.
Smart casual: pohodlné oblečenie so sakom!
Smart casual je snáď ten najuvoľnenejší dress code zo všetkých. Znamená to, že tvoj outfit by nemal byť úplne každodenný, avšak ani príliš formálny. Aj preto môže byť trochu komplikovanejšie predstaviť si pod tým niečo konkrétne. V zásade nikdy neurobíš chybu, ak si oblečieš univerzálne chino nohavice alebo tmavé džínsy a doplníš ich tričkom, vkusným sakom a párom kožených topánok. Ak sa však chystáš napríklad na svadbu, na džínsy radšej zabudni a siahni po chinos, s ktorými neurobíš chybu. V prípade letnej akcie si zas môžeš vziať napríklad dlhšie béžové kraťasy z kvalitného materiálu. Smart casual zastáva uvoľnený outfit s niekoľkými formálnymi prvkami, ktorými sú v tomto prípade hlavne kvalitné topánky a sako, je to teda značne neformálny štýl. Ak sa chystáš na spoločenskú príležitosť s pokynom "smart casual", môžeš si vydýchnuť. Žiadne extra špeciálne kúsky oblečenia na to potrebovať nebudeš. A ak by ti predsa len chýbalo potrebné priliehavé sako, na ABOUT YOU ich pre Teba máme celý rad.
Business casual a business formal: sako alebo oblek?
Ako už názov napovedá, business casual má priamu spojitosť s pracovným prostredím. Takýto dress code sa nosí do kancelárie, na pohovor, ale aj na pracovné stretnutie v meste s klientom. Vyžaduje oblekové nohavice, chinos alebo tmavé džínsy, košeľu svetlej farby s dlhými rukávmi a zapínaním na gombíky a topánky k obleku, prípadne poltopánky alebo tmavé kožené topánky. To je základ, ktorý však môžeš podľa potreby osviežiť tričkom s golierom či polo tričkom, ľahkým svetrom rôznych farieb či vzorov, a samozrejme sakom alebo blejzrom. Jediné, čomu je dobré sa v business casual úplne vyhnúť, sú akékoľvek športové kúsky oblečenia. Doma teda tentokrát nechaj všetky tričká s potlačou, mikiny aj tenisky. Nevhodná je všeobecne tiež svetlá džínsovina alebo otvorené topánky ako sú sandále. Oblečenie je v tomto prípade tvoja vizitka, ktorú tvorí nielen správny výber všetkých kúskov, ale aj ich čistota. Všetko v business casual musí byť bez jedinej škvrnky a ideálne čerstvo vyžehlené. V každom odvetví sa však business casual môže trošku líšiť. Pokiaľ si zamestnanec, stav na istotu a zvoľ „bezpečnú“ kombináciu hnedých, béžových, šedých a modrých farieb doplnených o neutrálnu čiernu a bielu.
Pre audítorov, právnikov a vrcholový manažment však business casual spravidla nestačí a na rad prichádza business formal. Ten je už stvárnený dobre sediacim pánskym oblekom v business štýle, ktorý sa väčšinou vyznačuje ľahšími materiálmi ako kúsky na večer. Dôležitý je takisto výber farby: obchodnému svetu vládne modrá! Ak teda zvolíš akýkoľvek jej tmavší odtieň, nikdy nešliapneš vedľa. Prípustné sú ale aj šedé, čierne, či dokonca hnedé variácie. Na ABOUT YOU sa na business obleky sústreďuje napríklad značka JACK & JONES. Dobre sediace saká vhodné do kancelárie zase nájdeš napríklad u značky Cinque. Exkluzívne vlnené varianty ponúka HUGO či Esprit Collection. Business formal sprevádza spravidla jednofarebná košeľa alebo kúsok s jemným vzorom, kravata a hnedé alebo čierne lakované topánky.
O priečku vyššie v pomyselnom rebríčku formálnosti v obliekaní je semi formal štýl. Stručne povedané je semi formal v tejto hierarchii síce vyššie než oblečenie do kancelárie, stále je však nižšie ako spoločenské oblečenie na večer a typické udalosti vyžadujúce oblek. Semi formal sa najčastejšie nosí na svadby, rôzne oslavy či do luxusných reštaurácií. Semi-formal dress code predstavuje široké spektrum možnosti: na výber máš všetko medzi každodenným casual štýlom až po formálne oblečenie. Pre mužov to väčšinou znamená tmavý oblek s košeľou. Voliteľná je napríklad aj ladiaca vesta. V mnohých prípadoch sprevádza tento outfit tiež kravata, ktorá však nie je vždy nutná. Pokiaľ si na pochybách, či si kravatu zobrať, radšej to urob. Vždy je ľahšie schovať ju do vrecka, než zaobstarať si ju na mieste alebo čeliť módnemu faux pas. Kým udalosti v semi formal štýle konajúce sa po 18. hodine inklinujú skôr k formálnemu štýlu, tie včasnejšie práve naopak – k tomu uvoľnenejšiemu.
Cocktail: párty na úrovni
Pozvánka v cocktail štýle väčšinou znamená, že by si sa mal obliecť do obleku sprevádzaného košeľou a párom spoločenských kožených topánok. Kravata ku košeli môžeš nahradiť motýlikom. Pri niektorých udalostiach však bohato stačí sako a tmavé nohavice, ktoré môžu byť opäť chinos alebo čierne džínsy. Vždy záleží na type spoločenskej akcie, a aj tu platí pravidlo, že čím neskôr sa udalosť koná, tým formálnejšie prvky by si mal zvoliť. Ak sa jedná o akciu konajúcu sa počas dňa, zvoľ svetlejšie farby, pri večernej udalosti siahni po tmavých farbách. Na cocktail nepotrebuješ žiadny špeciálny oblek. Cez deň ti dobre poslúži tvoj obľúbený business oblek, na večer môžeš zvoliť štandardný spoločenský. Ak ti aj tak v zásobe nejaký z nich chýba, mrkni na našu širokú ponuku na ABOUT YOU, kde si určite vyberieš hneď niekoľko horúcich kandidátov. Príležitosťami, ktoré vyžadujú tento štýl, sú najčastejšie firemné večierky a kultúrne akcie, takže sa neboj, že pre svoj nový oblek nenájdeš uplatnenie.
Black tie
Na vrchole pomyselnej hierarchie spoločenského oblečenia pre mužov sa skvostne vyníma black tie. Skladá sa z tradičného smokingu a jeho sprievodných prvkov. Black tie sa oblieka na naozaj formálne večerné akcie, napríklad do opery, na ples, akýkoľvek slávnostný galavečer alebo exkluzívne spoločenské udalosti. Je potrebné si uvedomiť, že smoking neznamená iba čierny oblek. Od „normálneho“ obleku sa líši hlavne chlopňami, teda rozšírenou časťou goliera, a lampasmi, teda zvislými pásikmi na vonkajšej strane nohavíc. Chlopne, rovnako ako lampasy, sú kontrastné a lesklé, napríklad zo saténu, no a samozrejme, oba prvky musia spolu ladiť. Smoking môže mať jednoradové alebo dvojradové zapínanie, záleží na tvojom vkuse. Do smokingu sa nosí vždy biela košeľa a sprevádzajú ho čierne hladké alebo lakované topánky. A nakoniec to najdôležitejšie: tomuto štýlu korunuje čierny motýlik, ktorý dal celému dress code meno. Pokiaľ na pozvánke stojí „black tie optional“, tvoje možnosti sa rozširujú. Namiesto smokingu je možné zvoliť klasický čierny oblek a motýlik môže nahradiť menej formálna kravata.
White tie
Často sa doň neoblečieš, ale spomenúť ho musíme. White tie je kráľom všetkých pánskych dress codes a jeho pôvod siaha až do konca 18. storočia do Francúzska, kde sa etabloval medzi spoločensky vysoko postavenými mužmi. Jedná sa o ten najformálnejší štýl zo všetkých. Je tiež zo všetkých najprísnejší, preto sa oplatí držať sa do poslednej bodky pravidlom, ktoré znie: do fraku! Večerný pánsky oblek v podobe dlhého saka so šosmi, bez zapínania a s lesklými, často hodvábnymi chlopňami strihanými do špičky sa totiž nazýva frak. Rovnako ako u smokingu aj tu sú jeho súčasťou nohavice lemované lampasmi. Tradične sa dopĺňa bielou košeľou, ladiacou vestou a motýlikom. Vesta aj motýlik sa ale vynímajú v bielej farbe.
Strihy oblekov: slim fit, regular fit či comfort fit?
Predpísaný štýl je jedna vec, druhá vec je zase vybrať si ten správny strih. Vieš, ktorý sa ti najviac hodí? Chceš podčiarknuť svoju štíhlu postavu alebo svojej siluete dodať vypasovaný vzhľad? Slim fit je presne pre teba! Zoštíhlené línie tesne obopínajúce postavu ti dodajú eleganciu a opticky tvoju postavu krásne vyvážia. Jedná sa dnes o azda najžiadanejšie strih, preto sú pánske obleky slim fit v ponuke v širokej škále farieb aj materiálov. Stačí si len vybrať ten svoj. Oblek regular fit je v oblasti hrudníka aj pása voľnejší než slim fit. Jedná sa o štandardný variant vhodný pre všetky príležitosti, takže s ním nikdy neurobíš chybu. Comfort fit zase predstavuje klasický rovný strih pánskeho obleku. Hodiť sa ti bude najmä ak máš objemnejšiu postavu s väčším obvodom ramien, pásu či stehien. Pánsky oblek comfort fit nikde neškrtí ani príliš neobopína, preto sa hodí aj pre štíhlejších mužov, ktorí sa necítia dobre vo vypasovaných strihoch na telo. Je to proste pohodlný variant pre mužov, ktorí sa chcú cítiť dobre.
Príležitosti a spoločenské normy pri nosení obleku
Ak hľadáš svadobný oblek, riaď sa svojim vkusom a prispôsob svoj kúsok ako celkovej téme svadby, tak aj výzoru nevesty, s ktorou sa môžeš zladiť doplnkami, napríklad v podobe vreckovky, košele alebo motýlika rovnakého odtieňa ako sú jej šaty. Oblek na svadbu pre ženícha aj svadobčanov môže mať čiernu, modrú alebo napríklad béžovú farbu. Ak sa nebojíš pozornosti, môžeš siahnuť aj po obleku pre ženícha s jemným vzorom. Vďaka nemu vystúpiš z radu ostatných hostí a hneď bude jasné, komu deň D patrí. Nech už sa chystáš na akúkoľvek príležitosť, nezabudni, že posledný gombík saka sa nosí vždy rozopnutý. Ak sedíš, je možné rozopnúť si aj celé sako, no radšej ho neodkladaj. Vo formálnom spoločenskom prostredí sa totiž odloženie saka netoleruje. Hoci sako zvádza vsunúť do neho ruky, takisto sa jedná o prešľap. Pokiaľ má muž motýlika, mal by svoj spoločenský oblek doplniť aj o smokingovú šerpu. Nosíš radšej kravatu? Potom si daj pozor, aby jej spodná časť siahala až k opasku.
Obleky: Farby, vzory a trendy
Pánsky oblek je kúsok, pri ktorom azda najviac platí, že daná farba má vzťah k dennej dobe a typu príležitosti. Inam sa hodí čierny, inam modrý a inam napríklad šedý oblek. Nezáleží teda len na tvojom vkuse, ale aj na spoločenských konvenciách. Pri obleku je dôležité najmä to, aby boli farba a materiál saka aj nohavíc zladené. Čierny oblek je zo všetkých najuniverzálnejší. Hodí sa na večer aj do business prostredia, kým tmavý modrý oblek je predovšetkým doménou pracovného života a vysoko postavených manažérov. Šedý je zase považovaný za popoludňajší vychádzkový oblek a nosí sa do 18 hodiny. Uplatnenie nájde napríklad na všetkých denných coctail príležitostiach aj v semi formal či smart casual štýle. Na svadbu, do smart casual štýlu, poprípade aj creative black tie štýlu alebo na coctail udalosti môžeš zapracovať aj modely so vzorom. Tu je najobľúbenejší károvaný oblek, ktorý sa skvele vyníma v dave jednofarebne odetých hostí.
Doplnky k pánskym oblekom na ABOUT YOU
Výberom správneho obleku sa však tento spoločenský maratón nekončí. Práve naopak, teraz začína tá pravá zábava! Vhodnými doplnkami totiž môžeš pozdvihnúť svoj oblekový štýl do módneho neba! Vyber si z obrovskej ponuky manžetových gombíkov, kravát, motýlikov či vreckoviek do saka. Hraj sa s dizajnom a farbami jednotlivých kúskov. Dress code je jasne daná uniforma, no pri doplnkoch sa môžeš odviazať a vyjadriť svoj vkus aj osobnosť! Pre biznis štýl je v posledných rokoch charakteristický populárny trend výrazných farebných ponožiek, hoci aj s výrazným vzorom. Na ABOUT YOU ti so širokým výberom pánskych oblekov prinášame aj možnosť svoj štýl ďalej rozvinúť pomocou tých správnych doplnkov. Neváhaj a objednaj si kompletný outfit z nášho e-shopu!
Najobľúbenejšie značky v Black Friday výpredaji pánskej módy
Nájsť tie najvýhodnejšie ponuky v obrovskom Black Friday výpredaji nie je vôbec jednoduché. Preto sme si pre teba pripravili prehľad najobľúbenejších značiek pánskej módy v Black Friday výpredaji 2024: